Akıllı Ev Nasıl Sahip Olunur

Akıllı ev nasıl edinirim diyorsanız karşınızda 2 seçenek var:

1. Akıllı ev projelerinden bir ev satın almak.
2. Mevcut evinize akıllı ev sistemleri kurmak

Bu seçeneklere detaylıca bakalım.

1. Akıllı Ev Projeleri

Yeni bir ev satın almak uzun vadeli bir yatırım. Kendiniz oturmayı düşünseniz de, yatırım amaçlı alacak olsanız da evin değerini koruyabilmesi ve artırabilmesi için teknoloji çağında “eski ev” olarak görünmemesi lazım. Bu da akıllı ev projeleri ile mümkün.

Şu anda ihtiyaç olarak görünmeyen bir çok ev otomasyonu sistemi çok yakında hayatımızın vazgeçilmez parçaları olacak. Onlarsız ev hayatı zor ve konforsuz gelecek. O yüzden şimdi alacağınız bir evin 5 yıl, 10 yıl sonra değerini koruyabilmesi için ya akıllı ev sistemine sahip olması ya da sonradan bu sistemleri eklemiş olmanız gerekmekte. Sonradan eklemek de bir seçenek ama tüm akıllı ev sistemleri kurulu olmasa da bazılarının proje aşamasında kurulması ve dolayısı ile gerekli altyapının yapılması, yeni ve ek sistemleri evin yapısını bozmadan, ciddi tadilatlar yapmadan ekleyebilmenize olanak verecektir.

Yeni yapılan akıllı ev projelerinin avantajı, evlere kurulan sistemlerin büyük ölçüde birbiriyle konuşur durumda olması ve bu sayede evinizdeki sistemlerin uyum içinde çalışmasıdır. Tek tek farklı zamanlarda farklı firmalar üzerinden yaptığınız kurulumları uyum içinde yüksek verimli kullanmak kolay olmaz. Sonradan kurulan sistemlerin kablolama, duvar delme gibi evinizde görsel bozukluk yol açma riski de vardır.

Kısacası akıllı ev nasıl sahip olurum diyorsanız ve bütçeniz elveriyorsa akıllı ev projelerinden bir ev satın almak en kolay ve zahmetsiz yol. Yeni bir ev satın almayı düşünüyorsanız baktığınız projelerde akıllı ev sistemi olup olmadığını öğrenip buna göre uzun vadeli değerlendirme yapmanız en doğrusu olacaktır.

Akıllı ev alırken dikkat etmeniz gerekenler

Akıllı ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey evde kurulu akıllı ev sistemlerinin ihtiyacınıza karşılık verip veremediğidir. Akıllı ev projesinden bir satınalma yaparken “Ben akıllı ev sistemi hariç almak istiyorum. Fiyattan düşebilir mi?” şeklinde bir indirim ne yazık ki söz konusu olmuyor. Satıcı firma akıllı ev sistemi için gereken harcamayı zaten yapmış bulunmakta dolayısı ile fiyatta bir indirim de artık yapamaz. Madem az da olsa proje akıllı ev sistemi içeriyor diye biraz daha fazla para ödeyeceksiniz o zaman hem kullanış açısından buna değmeli hem de uzun vadede mülkünüzün değerli kalmasına fayda sağlamalı.

Yapmanız gereken, “akıllı ev projesi” gördüğünüzde bazı soruları sormak. Bu soruları sorduğunuzda projenin değip değmeyeceğini anlayabilirsiniz:

  • Akıllı evden kasıt nedir, hangi akıllı ev sistemleri kurulmuş? Internette araştırmak üzere gerekirse marka, firma ismi isteyiniz.
  • Kurulu sistemler hayatınızı kolaylaştıracak mı? Hiç kullanmayacağınız bir şeye para ödemek istemezsiniz.
  • Evde kurulu sistemlerin mali değeri nedir? Kendiniz kurdurmaya kalkasanız ne kadara mal ederdiniz? 2000 TL’lik kurulum ile evin satış rakamı 20000 TL mi artmış yoksa gerçekten ciddi bir akıllı ev sistemi yatırımı mı yapılmış?
  • Kullanılan akıllı ev sistemleri modern sistemler mi yoksa eski kalmış, bir kaç sene sonra anlamı olmayacak sistemler mi?

Bu sorulara göre değerlendirme yaptığınızda akıllı ev projesi için yapacağınız yatırımın karşılığını alabileceksiniz.

2. Mevcut evinizi akıllı eve dönüştürmek

İster akıllı ev projesinden alın ister mevcut evinizi akıllı eve dönüştürün, her iki durumda da kurulmuş veya kurulacak olan sistemin ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmalısınız. Yoksa konfor, zaman, para kazanayım derken harcama yapıp bunların hiç birini kazananamak da mümkün. O yüzden mevcut evinize kurulum yapacaksanız neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeli, yeni bir akıllı ev satın alıyorsanız ev ile beraber gelen akıllı ev sistemlerinin size konfor ve kazanç sağlayıp sağlamayacağını araştırmalısınız.

Akıllı ev nasıl yapacağım diye düşünüyorsanız evinizi akıllı eve dönüştürürken kullanabileceğiniz bir çok uygulama var. Tavsiyemiz, kablolama gerektiren uygulamalara dikkatli yaklaşmak. Bu tür uygulamalar sonrasında boya, renovasyon gibi ek masraflara yol açabilir. Günümüzde ister wireless (wi-fi) olsun ister sim kartlarla artık bir çok kablosuz çözüm sunulmakta.

akıllı ev nasıl olmamalı
Kendim kuracağım derken akıllı ev sisteminiz buna dönmesin, dikkat!

Akıllı ev sistemleri ile konuşabilen modern cihazlar kullanabileceğiniz gibi her ihtiyacınıza özel bir cihaz satın alıp direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Örneğin akıllı bir kombi satın alarak uzaktan cep telefonunuz ile kumanda edebilir, eve gelmeden ısıyı artırabilir hem para tasarrufu sağlar hem de konfor kazanırsınız.

Akıllı Ev Nasıl Olmalı?

Yeni bir ev satın alırken akıllı ev sistemlerine uzun vadeli bakarken mevcut evinize kurulum yapacaksanız kısa vadede size fayda getirip getirmeyeceğine bakmalısınız. Enerji tasarrufu üzerine sistem kuruyorsanız 2 sene içinde kurulum masrafını çıkaracak kadar tasarruf sağlayacak mı önemli. Güvenlik sistemi kuracaksanız hırsızlardan daha bugün sizi koruyor olması gerekmekte.

 

 

Akıllı Ev Nasıl Sahip Olunur?